OccasionAdvies Handboek
Opmerking: Wanneer u een nieuw publicatietype aanmaakt, zal de 'artikelen' module automatisch de templates 'user-display-[publicatietypenaam].xd' en 'user-summary-[publicatietypenaam].xd' gaan gebruiken. Als deze templates niet bestaan wanneer u een voorbeeld opvraagt of een weergave van een nieuw artikel, krijgt u deze waarschuwing. Please place your own templates in themes/yourtheme/modules/articles . The templates will get the extension .xt there.
Titel: Marge en BTW
Auteur: webmaster
Datum: 06 juni 2003 15:18:50 of vr, 06 juni 2003 15:18:50
Samenvatting: Bent u op zoek naar een occasion dan komt u waarschijnlijk de woorden "Marge en BTW" tegen. Deze begrippen hebben alleen invloed op de zakelijke occasionkoper. Koopt u dus particulier een occasion dan maakt het niet uit of u een Marge of BTW auto neemt. Koopt u zakelijk een occasion en u wilt BTW kunnen terugvorderen, zorg er dan voor dat u een BTW auto koopt.
'Body':
Particulier kopen
Koopt u particulier een nieuwe auto, dan is dit automatisch een Marge auto. Wanneer u particulier een occasion koopt (Marge of BTW) dan wordt deze ook automatisch een Marge auto. Koopt u particulier een gebruikte BTW auto en verkoopt u deze auto weer, dan is het dus een Marge auto geworden. Het label BTW auto staat en valt bij de eigenaar. Heeft u geen bedrijf of koopt u de auto niet op naam van uw bedrijf, om zodoende de BTW terug te kunnen vorderen? Dan rijdt u een Marge auto.

System Error
Template bestaat niet.
themes/print/blocks/default.xt
Uitleg:
Er is een poging gedaan een niet te vinden template te verwerken. De template kan zijn verwijderd, niet meer bestaan of de naam kan zijn gewijzigd.
Zakelijk kopen
Koopt u zakelijk een nieuwe auto en vordert u de BTW terug? Dan heeft u automatisch een BTW auto.
Koopt u een occasion, let dan op dat het een BTW auto is. Koopt u namelijk een Marge auto dan is het niet mogelijk om de BTW terug te vorderen.
Koopt u onverhoopt toch een Marge auto, dan kunt u na de aankoop geen BTW terugvorderen bij de belastingdienst. Echter, op het moment dat u de auto weer verkoopt, dan hoeft u niet over het gehele bedrag de BTW te berekenen. Alleen over de winstmarge, vandaar ook de benaming Marge auto.
Zoekt u een leuke BTW auto? Kijk dan eens uit naar een ex-lease auto. Deze auto's zijn allemaal bedrijfsmatig gereden en dus BTW aftrekbaar.
Zakelijk verkopen
Een ander verhaal is het verkopen van een BTW auto. De gemakkelijkste weg is naar uw lokale autodealer. Deze heeft alle ervaring op het gebied van inkoop en verkoop in huis en zal voor u de papieren in orde maken. Bent u van plan uw auto zelf te verkopen, dan krijgt u tijdens de verkoop te maken met de netto catalogusprijs, BPM en BTW.
Verkoopt u zelf uw 'bedrijfsmiddel', dan kan dit via de marge- of BTW-regeling. De keuze voor één van beide regelingen is afhankelijk van de afnemer. Wordt de auto verkocht aan een particulier, dan is de marge-regeling het voordeligst. Een bedrijf zal voor de BTW-regeling kiezen, omdat deze de betaalde BTW kan terugvorderen.

System Error
Template bestaat niet.
themes/print/blocks/default.xt
Uitleg:
Er is een poging gedaan een niet te vinden template te verwerken. De template kan zijn verwijderd, niet meer bestaan of de naam kan zijn gewijzigd.
Marge-regeling
Wanneer u een auto onder de Marge-regeling verkoopt, dan wordt er alleen BTW berekend over de winst marge. De BTW wordt verrekend in de verkoopprijs en is niet door de afnemer terug te vorderen bij de belastingdienst. De marge-regeling is dus voornamelijk voor particulieren.
Voorbeeld
Een ondernemer verkoopt zijn zakelijk gekochte auto aan een particulier. De auto staat te koop voor 10.000 euro. De waarde na afschrijving of taxatie is echter nog maar 8000 euro. Er is dus een winst van 2000 euro.
Waarde Verkoopprijs Winst (bruto) BTW |
8.000 10.000 2.000 319 |
De winst op de transactie is dus 2000 euro. Over dit bedrag wordt de omzetbelasting berekend. Dit betekent dat de netto winst: 2000 minus 319 is 1681 euro. Dit is een belangrijk gegeven wanneer we de verkoopwaarde inclusief BTW willen berekenen voor de BTW regeling.
Maakt u geen winst op de verkoop, wat natuurlijk goed mogelijk is. Dan hoeft er geen BTW te worden berekend.
BTW-regeling
Als een auto onder de BTW-regeling wordt verkocht, dan wordt over de complete verkoopprijs BTW berekend. De uiteindelijke verkoopprijs wordt dan hoger, echter de afnemer (zakelijk) kan de betaalde omzetbelasting weer terugvorderen bij de belastingdienst.

System Error
Template bestaat niet.
themes/print/blocks/default.xt
Uitleg:
Er is een poging gedaan een niet te vinden template te verwerken. De template kan zijn verwijderd, niet meer bestaan of de naam kan zijn gewijzigd.
Voorbeeld
Een ondernemer verkoopt zijn zakelijk gekochte auto aan een andere ondernemer. De auto staat te koop voor 10.000 euro. De waarde na afschrijving of taxatie is echter nog maar 8000 euro. Er is dus een winst van 2000 euro.
De waarde van de auto (8000 euro) wordt nu verhoogd met de netto winst, zoals berekend in het voorbeeld: Marge-regeling. Hierover wordt nu 19% BTW berekend.
Waarde Winst (netto) Verkoop prijs excl. BTW Verkoop prijs incl. BTW |
8.000 1.681 9.681 11.520 |
De netto winst op deze transactie is gelijk aan die van de Marge-regeling. Het grote verschil tussen de Marge- en BTW-regeling is mogelijkheid voor de afnemer om de auto in de toekomst ook weer zakelijk te kunnen verkopen. Er is echter nog een extra post die vóór de BTW-berekening verrekend mag worden en dat is de BPM.
BPM als doorlopende post
De BPM is voor de belasting een doorlopende post en hier bent u dan ook geen omzetbelasting (BTW) over verschuldigd. Het BPM bedrag mag u dan ook van de verkoopprijs aftrekken alvorens u de omzetbelasting berekent. Omdat de BPM geen constante waarde heeft moet u berekenen hoeveel euro er nog aan BPM op de waarde van de auto zit. Op het moment van de aanschaf is dit 100% en na krap 25 jaar is het gehele BPM bedrag afgeschreven.
Om achter het actuele BPM bedrag te komen moet u het oorspronkelijke BPM bedrag verminderen met de tijd wanneer de auto op kenteken gezet was. Hiervoor heeft de Belastingdienst een afschrijvingstabel opgesteld die u hieronder in tabel 1 kunt vinden. Het oorspronkelijke BPM bedrag, dat terug te vinden is op het kentekenbewijs Deel 1, vermindert u nu met het aantal procent dat voor de betreffende periode in de tabel is weergegeven.

System Error
Template bestaat niet.
themes/print/blocks/default.xt
Uitleg:
Er is een poging gedaan een niet te vinden template te verwerken. De template kan zijn verwijderd, niet meer bestaan of de naam kan zijn gewijzigd.
Voorbeeld
Een nieuwe personenauto met een consumentenprijs van €14.880 ex BTW, inclusief €2.980 BPM, is op 17 april 2006 door een ondernemer in gebruik genomen. Op 17 januari 2009 koopt deze ondernemer een nieuwe auto en verkoopt zijn in 2006 aangekochte auto voor €12.000. Deze auto is nu dus 2 jaar en 9 maanden oud.
In de prijs van deze auto (die tussen de 2,5 jaar en 3,5 jaar geleden in gebruik is genomen) wordt nog geacht een bedrag aan BPM te zijn inbegrepen. Deze moet eerst met dit bedrag worden verrekend alvorens de BTW afdracht kan worden berekend.
Volgens het onderstaande schema wordt het oorspronkelijke BPM bedrag met 47% verminderd. Dit percentage wordt nu nog eens verhoogd, omdat de auto 3 maanden ouder is dan de 2 jaar en 6 maanden waar deze tabel vanuit gaat. Per maand wordt er 0,833% bijgeteld.
Dit houdt in, €2.980 minus (47% + (3 maal 0,833)) = €2.980 minus 49,5% = €1.505
Deze ondernemer is wegens de verkoop van de gebruikte personenauto aan omzetbelasting verschuldigd:
19/119 x (€12.000 - €1505) = €1675
Vermindering |
Bij gebruik | Percentage |
0% 4% 10% 15% 24% 37% 47% 57% 66% 72% 77% 82% 86% 90% |
Korter dan 1 maand 1 tot 3 maanden 3 tot 5 maanden 5 tot 9 maanden 9 tot 1,5 jaar 1,5 tot 2,5 jaar 2,5 tot 3,5 jaar 3,5 tot 4,5 jaar 4,5 tot 5,5 jaar 5,5 tot 6,5 jaar 6,5 tot 7,5 jaar 7,5 tot 8,5 jaar 8,5 tot 9,5 jaar 9,5 jaar of langer |
4% |
Tabel 1: Bron, Ministerie van Financiën
|
Aantekeningen:
Koopt u particulier een occasion dan maakt het niet uit of het een Marge of BTW auto is. Koopt u de auto zakelijk en wilt u de betaalde BTW terugvorderen, dan moet u een BTW auto kopen.
Verkoopt u uw zakelijk aangeschafte auto zelf? Dan heeft u de keuze om de auto volgens de Marge- of BTW-regeling te factureren. De keuze voor één van beide is afhankelijk van uw afnemer: zakelijk of particulier.
Meer velden kunnen via dynamicdata beschikbaar zijn ..